Podsekretarz stanu Polski Rafał Romanowski odbył wczoraj (4 lipca br.) rozmowy z Podsekretarzem stanu Węgier István’em Román’em. Wizyta miała charakter roboczy i odbyła się na prośbę delegacji węgierskiej, która w dniach 2-5 lipca 2016 roku przebywa w Polsce z wizytą studyjną.
Podczas spotkania zostały omówione kwestie dotyczące współpracy w zakresie edukacji rolniczej oraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w tym polskie priorytety w obszarze rolnictwa w ramach przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, a także trudna sytuacja na wybranych rynkach rolnych (wieprzowiny i mleka).
Wiceminister R. Romanowski przedstawił organizację szkolnictwa rolniczego w Polsce zwracając uwagę, że coraz więcej szkół rolniczych znajduje się pod nadzorem Ministra Rolnictwa. Podsekretarz stanu R. Romanowski podkreślił, że rządowa strategia promocji szkolenia rolniczego koncentruje się na kształceniu praktycznym i zawodowym. Jej celem jest kształcenie fachowców w zakresie rolnictwa. Wiceminister I. Román, poinformował, że Węgry mają podobne podejscie do organizacji szkolnictwa rolniczego, gdzie wszystkie szkoły rolnicze objęte są kuratelą państwa i nadzoruje je Minister Rolnictwa. Podkreslił, że największym problemem na Węgrzech jest brak specjalistów w zakresie rolnictwa. Dlatego uruchomione zostały specjalne stypedia mające na celu zachęcenie młodzieży do podejmowania nauki w szkołach rolniczych.
Wiceminister R. Romanowski, przedstawił również priorytety polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej w obszarze rolnictwa i wyraził nadzieję na dobrą współpracę ze stroną węgierską w tej dziedzinie.
Wiceministrowie rolnictwa Polski i Węgier nawiązali także do trudnej sytuacji na wybranych rynkach rolnych (zwłaszcza wieprzowiny i mleka), a także skutków rosyjskiego embarga. Podsekretarz stanu
R. Romanowski podkreślił, że w tej kwestii Polska prezentuje jasne stanowisko opowiadając się za utrzymaniem solidarności europejskiej w kontaktach z Federacją Rosyjską i wyrażając sprzeciw wobec prób negocjowania dostępu do rynku rosyjskiego na poziomie bilateralnym przez niektóre państwa członkowskie UE. Ministrowie zgodzili się, że Polska i Węgry powinny dążyć do wypracowania wspólnych stanowisk na forum UE w kwestiach związanych z polityką rolną.
Wiceministrowie wyrazili wolę i chęć dalszej współpracy bilateralnej, wymiany doświadczeń w zakresie szkolnictwa rolniczego, jak i współpracy na forum Grupy Wyszehradzkiej i UE.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi