FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu

Rynek wieprzowiny w Polsce w drugim tygodniu marca 2020 r.

Jak podaje Biuro Analiz i Strategii KOWR na polskim rynku w 11. tygodniu br. (9–15.03.2020 r.) dostawcy za trzodę chlewną uzyskiwali przeciętnie 6,47 zł/kg, o 1% mniej niż w poprzednim tygodniu, ale o 5% więcej niż przed miesiącem. Jednocześnie żywiec wieprzowy był o 50% droższy niż przed rokiem.

Wieprzowina taniała również w UE.W dniach 9–15.03.2020 r. cena świń rzeźnych klasy E średnio w UE wyniosła 194,45 EUR/100 kg i była o 0,5% niższa niż tydzień wcześniej, aleo 5% wyższa niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku unijna wieprzowina podrożała o 40%. Cena żywca wieprzowego tej klasy w Polsce wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 195,74 EUR/100 kg, o około 1% wyższym niż średnio w UE, ale o 4% niższym niż w Niemczech oraz o 5% niższym niż w Danii.
 

Z kolei na krajowych targowiskach, po dwutygodniowym spadku, nastąpił ponowny wzrost cen prosiąt. W dniach 9–15.03.2020 r. za jedno prosię płacono przeciętnie 270,50 zł, o 2% więcej niż tydzień wcześniej oraz o 5% więcej niż przed miesiącem. Jednocześnie prosięta były o 67% droższe niż przed rokiem.

W Polsce w dniach 9–15.03.2020 r. w zbycie odnotowano niewielki spadek cen wieprzowiny. Zakłady mięsne objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW sprzedawały półtusze wieprzowe średnio po 9,38 zł/kg wobec 9,39 zł/kg w poprzednim tygodniu. Półtusze były o 7,5% droższe niż przed miesiącem oraz o 47% droższe w odniesieniu do notowań sprzed roku.


Autor: Źródło: KOWR

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.