FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu

Spotkanie z przedstawicielami sieci handlowych

Minister Marek Sawicki spotkał się dziś z przedstawicielami wielkopowierzchniowych sieci handlowych, zrzeszonymi w ramach Polskiej Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD). Rozmowy dotyczyły jakości mięsa wieprzowego oraz działań i środków podejmowanych w związku z wystąpieniem u dzików afrykańskiego pomoru świń.

Szef resortu rolnictwa po raz kolejny podkreślił, że ASF w Polsce dotyczy jedynie dwóch przypadków padłych dzików, znalezionych w lutym, tuż przy granicy z Białorusią.

– Sytuacja jest opanowana, a mięso wieprzowe jest bezpieczne. Nie znaleźliśmy kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Zwierząt hodowlanych natomiast w ogóle sytuacja ta nie dotyczy. Na bieżąco prowadzimy monitoring. Zbadaliśmy ponad pięć tysięcy prób, wszystkie były ujemne – poinformował minister. Dodał również, że badania były prowadzone zarówno wśród dzików jak i zwierząt hodowlanych.

Marek Sawicki odniósł się do prób wprowadzenia dodatkowego oznaczania mięsa wieprzowego i określił takie działania jako niezgodne z prawem i etyką handlową. – Mięso wieprzowe z terenu całego kraju jest bezpieczne dla konsumentów. Stwierdzenie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), jak i Instytutu Weterynarii w Puławach oraz komisarza Tonio Borga, jest jednoznaczne, mięso wieprzowe w Polsce nie jest zakażone. W związku z tym nie podlega żadnemu dodatkowemu etykietowaniu, opisywaniu miejscem pochodzenia – podkreślił.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że nie ma uzasadnienia dla stygmatyzacji produktów, dodatkowego ich opisywania. Ponadto zobowiązali się do podjęcia merytorycznej współpracy ze środowiskiem producentów na rzecz wspierania kontroli jakości. Wszyscy podkreślali wysoką jakość polskich produktów i fakt, że wyniki sprzedaży świadczą o tym, że są one doceniane zarówno przez polskich jak i zagranicznych konsumentów.

Uznano, że eksport polskiej żywności jest kwestią gospodarczo kluczową. Zatem producenci i dystrybutorzy będą w tym zakresie współpracować. Niezbędne jest podejmowanie działań promocyjnych w UE i krajach trzecich. W ramach współpracy publiczno-prywatnej zaś, należy przeciwstawiać się próbom nakładania restrykcji na polskie firmy handlowe i producentów.

Przedstawiciele handlu zauważyli, że polscy klienci ufają polskim producentom, a sensacyjne doniesienia prasowe nie mają większego wpływu na decyzje konsumenckie.

Minister poinformował również o planowanych na forum Unii Europejskiej nowych mechanizmach promocji produktów żywnościowych na rynkach zewnętrznych. Również w tym kontekście uczestnicy spotkania zapewnili o chęci podjęcia wspólnych inicjatyw na rzecz rozwoju eksportu polskich produktów rolno-spożywczych.

 

Źródło: MRiRW

 

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.