W sektorze mięsa drobiowego mamy do czynienia z kolejnym rokiem wzrostu podaży. Ceny zarówno skupu kurcząt, jak i sprzedaży tuszek są na poziomie ubiegłego roku. Zadowalające są jednak dobre wyniki w eksporcie. Od stycznia do kwietnia 2016 r. eksport mięsa drobiowego wyniósł 306 tys. ton i był o 16% większy niż rok wcześniej.
Jeśli chodzi o wołowinę średnia cena zakupu bydła jest na poziomie 6,10 zł/kg, wyższym o 3,5% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Obserwujemy dobre wyniki eksportowe.
W sektorze wieprzowiny pojawił się spadek pogłowia świń, co wynika z kryzysu związanego z ASF. Wyniki sprzedażowe są dobre, bo obecna cena zakupu żywca wieprzowego w Polsce wynosi 5,41 zł/kg i w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego jest wyższa o 22%. W stosunku do ceny z lat 2011- 2015 aktualna cena jest wyższa o ok. 5%. W okresie styczeń-kwiecień 2016 r. polscy producenci mięsa zwiększyli eksport o 10 % w porównaniu z rokiem ubiegłym, do poziomu 142 tys. ton.
Tendencje wzrostowe widoczne są w całej Unii Europejskiej, głównie ze względu na zmniejszenie podaży wieprzowiny oraz bardzo dobry popyt na rynku chińskim, gdzie eksport wieprzowiny z Unii Europejskiej wzrósł w bieżącym roku o 106% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Źródło: MRiRW