Sezonowy okres spadkowego trendu cen wieprzowiny w krajach Wspólnoty, który rozpoczął się jeszcze w październiku minionego roku, prawdopodobnie będzie dobiegał końca. W połowie lutego br. średnia cena reprezentatywna wieprzowiny dla całej Unii kształtowała się na poziomie 171,50 EUR/100 kg, tj. była o 1,4% wyższa od średniej ceny z połowy stycznia br., i jednocześnie przewyższała średnią cenę z podobnego okresu sprzed roku aż o 9,8%.
W ciągu miesiąca ceny reprezentatywne wieprzowiny wzrosły głównie w krajach Unii leżących na południu, tj. w Hiszpanii
(+11,4%), we Włoszech (+3,6%) oraz w Portugalii (+2,9%). W krajach zlokalizowanych na północy wzrost był albo niewielki, jak w Niemczech (+1,2%), Austrii (+0,6%) i Belgia (+0,1%) lub też zanotowano spadki cen, np. w Holandii (-0,5%), we Francji (-1,3%), w Polsce (-1,7%), w Irlandii (-1,7%), w Danii (-3,1%) i w Wielkiej Brytanii (-7,3%).
W Polsce średnia cena reprezentatywna wieprzowiny w połowie lutego br. kształtowała się na poziomie około 166 EUR/100 kg, tj. była o 3,7% niższa od średniej ceny tego gatunku mięsa w Niemczech, przewyższając jednocześnie średnią cenę wieprzowiny w Danii o blisko 6%. Trzeba podkreślić, że w omawianym czasie średnia cena reprezentatywna wieprzowiny w Polsce kształtowała się na poziomie o 0,5% niższym w porównaniu ze średnią ceną z połowy lutego sprzed roku. Żywiec wieprzowy w Polsce drożeje o parę groszy kolejny tydzień z rzędu. Wzrost ten może już wkrótce przerodzić się w trwalszą
tendencję. Według Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w siódmym tygodniu roku (11- 17.02) średnia cena skupu żywca wieprzowego na naszym rynku kształtowała się na poziomie 5,19 zł/kg, tj. była o 2,8% wyższa niż w połowie stycznia br., ale jednocześnie o 1,3% niższa niż przed rokiem.
Źródło: FAMMU/FAPA