W październiku br. indeks światowych cen żywności FAO wzrósł wobec zmienionej wartości z września o 0,7% (1,2 pp.) do 172,6 pkt i był najwyższy od marca 2015 r. W skali roku żywność na świecie podrożała o 9,1%. Notowania żywności rosną systematycznie od początku tego roku, jedynie w lipcu miał miejsce nieznaczny spadek.
W październiku potaniały oleje roślinne (-2,4%) i mięso (-1%). Ceny mięsa były w październiku
o 3,4% wyższe niż przed rokiem. Od stycznia br., gdy indeks cen mięsa był najniższy od 5 lat, notowania poszły w górę o 13%.
Październikowy spadek został spowodowany głównie obniżeniem popytu importowego Chin na wieprzowinę, a co za tym idzie ograniczeniem unijnego eksportu na ten rynek przy obfitej podaży.
Unijne ceny reprezentatywne wieprzowiny wyniosły w październiku 158,14 EUR/100 kg i były o 4,5% niższe niż we wrześniu. Do spadku cen mięsa ogółem na świecie przyczyniła się również dalsza redukcja cen eksportowych wołowiny w Oceanii z uwagi na wzrost produkcji w USA i zmniejszenie popytu importowego. Notowania mięsa owczego w Oceanii wzrosły natomiast do poziomu najwyższego od prawie dwóch lat ze względu na ograniczenie podaży w tym regionie.
Źródło: FAMMU/FAPA