Czy hodowla trzody chlewnej w Polsce spanie w drugiej połowie 2021 r. ? - FirmyMiesne.pl portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie
FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu

Czy hodowla trzody chlewnej w Polsce spanie w drugiej połowie 2021 r. ?

Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego na podstawie danych GUS w 2020 r. podaje, że krajowa hodowla trzody chlewnej (zbilansowana handlem zagranicznym) wyniosła 2 376 tys. ton była mniejsza niż rok wcześniej o 0,7%. Kierunki zmian hodowli były różne w obu półroczach. W I półroczu 2020 r. hodowla wyniosła 1 132 tys. ton i była o 6,4% mniejsza niż rok wcześniej. W II półroczu wyniosła ona 1 244 tys. ton i w odniesieniu do II półrocza 2019 r. była większa o 5,2%. Całkowita hodowla (nie zbilansowana handlem zagranicznym) wyniosła w 2020 r. 2 592 tys. ton, w tym w I półroczu 1 234 tys. ton, a w II półroczu 1 358 tys. ton. Roczne zmiany były podobne jak w przypadku hodowli krajowej.

Ocenia się, że w I półroczu 2021 r. hodowla trzody może być o ok. 8% większa niż w I półroczu 2020 r.             W przypadku hodowli krajowej wyniosłaby ok. 1 220 tys. ton. W II półroczu 2020 r. hodowla może się zmniejszyć się w skali roku o ok. 5% i wynieść 1 180 tys. ton.

W rezultacie, w całym 2021 r. hodowla trzody może wynieść ok. 2 410 tys. ton. Byłaby wówczas większa niż w 2020 r. o ok. 1,0%. Dalszy rozwój hodowli trzody będzie zależał od poziomu cen trzody, a zwłaszcza cen zbóż i pasz po tegorocznych żniwach. W przypadku gdyby doszło do założonego spadku pogłowia, to hodowla w I półroczu 2022 r. byłaby prawdopodobnie mniejsza o ok. 10%, a w II półroczu mniejsza o ok. 4%. Byłaby to kontynuacja spadkowej tendencji rozpoczętej w II półroczu 2021 r.


Autor: RZ. Źródło:Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego. Zdj. pixabay.com

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.