W XXI w. ludzie żyją coraz szybciej. Osoby, które są zabiegane, prowadząc aktywne życie, z pewnością coraz częściej będą poszukiwać gotowych dań, bo dzięki nim mogą zaoszczędzić cenny czas poświęcony na gotowanie. To właśnie do nich handlowcy i producenci kierują bogatą ofertę m.in. pierogów, krokietów, bigosów, gołąbków czy sałatek. Główną zaletą produktów jest to, że są błyskawicznie gotowe do spożycia, łatwo je przechowywać i są po prostu wygodne.
Ofertę dań gotowych możemy ubogacić na dwa sposoby. Jednym z nich jest proponowanie dań gotowych dostarczanych przez sprawdzonych dostawców, a drugim – własna produkcja, gdyż pozwala na komponowanie indywidualnych smaków i zapewnia niemal pełną kontrolę nad składem i procesem powstawania.
Jak przygotować się do wytwarzania żywności w sklepie?
Najważniejsza zasada w produkcji żywności jest jasna: odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywności na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji ponosi podmiot działający na rynku spożywczym. Produkcja wyrobów garmażeryjnych z udziałem mięsa podlega kontroli Inspekcji Weterynaryjnej. To właśnie do tego urzędu należy kierować wnioski o rejestrację i zatwierdzenie zakładu produkcyjnego. W świetle obowiązujących przepisów prawa żywnościowego nadzór nad produkcją środków pochodzenia zwierzęcego lub obróbką nieprzetworzonego surowca pochodzenia zwierzęcego w sklepach powinien być sprawowany przez terenowo właściwego powiatowego lekarza weterynarii.
Co więcej, aby móc produkować żywność w sklepie, należy spełnić określone wymagania higieniczne. Państwowa Inspekcja Sanitarna kontroluje, czy zakłady stosują się do przepisów Rozporządzenia (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych. Wniosek do Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy złożyć na 14 dni przed rozpoczęciem planowanej działalności. Zatwierdzenie zakładu odbywa się po kontroli ze strony Inspekcji i zaświadczeniu, że zakład spełnia określone wymagania.
Anna Łydek