Konferencja Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI - FirmyMiesne.pl portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie
FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu

Konferencja Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI

20 maja br. odbyła się konferencji Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI, w której udział wzięli m.in.: sekretarz stanu Lech Kołakowski.Omówiona została sytuację branży mięsnej w Polsce w kontekście obecnych trudności związanych z chorobami zakaźnymi, wojną na Wschodzie i wysokimi cenami nawozów.

Wiceminister Lech Kołakowski podkreślił, że rolą rządu, a zwłaszcza naszego resortu, jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce w obliczu obecnej, trudnej sytuacji spowodowanej wojną i podwyżkami cen. Sekretarz stanu zauważył, że dzisiejsze trudności mają wpływ na gospodarkę na całym świecie.

– W wyniku kryzysu na Wschodzie nastąpiło zachwianie równowagi na giełdach i rynkach światowych. Żywność z państw objętych kryzysem stanowiła wcześniej około 30–40 procent, więc wiele państw odczuwa jej brak - mówi wiceminister Lech Kołakowski.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Sekretarz stanu podkreślił jednocześnie, że choć i my borykamy się z problemem wysokich cen, to mamy zapewnione bezpieczeństwo zarówno żywnościowe, jak i nawozowe.

– Nawet bogate państwa, jak Dubaj, borykają się obecnie z deficytem produktów spożywczych i zwracają się po nie do zielonej Europy, zwłaszcza do obfitującej w żywność Polski – zauważył wiceminister Kołakowski.

Pozycja Polski jako producenta mięsa

Wiceminister dodał, że polskie mięso odgrywa bardzo ważną rolę w wyżywieniu nie tylko Polski, ale i wielu innych państw, do których je eksportujemy.

– Powróciliśmy na pozycję europejskiego lidera w produkcji drobiu. Drób jest naszą wizytówką – powiedział wiceminister.

Dodał, że również polska wołowina jest hitem eksportowym.

– Polskie mięso jest wyjątkowo smaczne, co zawdzięczamy naszej szerokości geograficznej i metodom chowu – zaznaczył sekretarz stanu.

Wsparcie rynku wieprzowiny

Wiceminister Kołakowski, mówiąc o obecnej, trudnej sytuacji branży trzody chlewnej, spowodowanej ASF oraz zawirowaniami cenowymi, zapowiedział wprowadzenie mechanizmu naprawczego.

– Rolą państwa jest pomoc w odbudowie pogłowia trzody chlewnej. Wkrótce zostanie powołany zespół, złożony z ekspertów z resortu oraz instytucji i przedstawicieli branży mięsnej. Planujemy pracować nad programem, najprawdopodobniej powstanie specustawa – zapowiedział wiceminister Kołakowski.

Wiceminister wyraził ubolewanie, że sieci handlowe w zbyt małym stopniu korzystają z polskiego rynku mięsa, umieszczając na półkach sklepów to importowane. Sekretarz stanu podkreślił, jak ważne jest wybieranie polskich produktów, także polskiego mięsa – kupując je, wzmacniamy polską gospodarkę i przyczyniamy się do budowy silnej pozycji polskiego rolnictwa.

Sekretarz stanu podkreślił rolę Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) w uporaniu się z problemem ASF. To dzięki działaniom GIW dla edukacji i stosowania zasad bioasekuracji od grudnia 2021 r. nie zanotowaliśmy ani jednego przypadku ASF wśród trzody chlewnej.

Obecny na konferencji Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk zaznaczył, że wysoki poziom współpracy GIW z rolnikami jest możliwy dzięki wsparciu, które GIW otrzymał od MRiRW – finansowemu i w postaci 915 nowych etatów.

 

 


Autor: Źródło: MRiRW

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.