Co się wydarzyło?
W dniu 31 grudnia 2019 r. w godzinach popołudniowych potwierdzono wystąpienie pierwszego w 2019 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Gospodarstwo znajduje się w miejscowości Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim.
Czy spożywane produkty drobiowe przez konsumentów są dla dla nich bezpieczne?
Drób i jaja upieczone, usmażone lub ugotowane są w pełni bezpieczne, gdyż wirus ginie podczas obróbki termicznej w temperaturze 70°C. Dodatkowo warto wiedzieć, że powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne, mydło i detergenty bardzo skutecznie eliminują zagrożenie. Zachowanie podstawowych zasad higieny, częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich, są prostymi, a jednocześnie bardzo efektywnymi sposobami zapobiegania grypie.
Jakie jest prawdopodobieństwo przeniesienia się grypy podtyu H5N8 na człowieka?
Dotychczas nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowań u ludzi wywołanych odmianą wirusa H5N8. Jednak biorąc pod uwagę, że jest to wirus należący do grupy wirusów grypy, należy w miejscu zwalczania choroby zachować szczególną ostrożność.
Gdzie można spodziewać się największych konsekwencji wirusa ptasiej grypy?
Choroba ma bardzo duże, negatywne znaczenie ekonomiczne. Kraj, w którym pojawi się choćby jedno ognisko grypy, nie może eksportować drobiu i produktów pochodzenia drobiarskiego co najmniej z regionu, w którym choroba się pojawiła, niestety również, w zależności od umów bilateralnych (świadectwo zdrowia), z obszaru całego państwa, co generuje bardzo wymierne straty finansowe.
Które gatunki zwierząt są najbardziej narażone na chorobę?
Grypa może występować u wszystkich gatunków drobiu i wielu gatunków dzikich ptaków.
Jak się przed nią bronić ?
Jedyną efektywną bronią w walce z grypą ptaków jest:
szybkie rozpoznanie choroby w laboratorium, likwidacja ptaków w ognisku oraz wprowadzenie tymczasowych ograniczeń na obszarze występowania grypy, aby zapobiec jej dalszemu rozprzestrzenieniu (zgodnie z decyzją Wojewody).
Co powinni zabezpieczyć hodowcy drobiu?
Główny Lekarz Weterynarii przypomina wszystkim hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i odpowiednich środków bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. W szczególności należy wdrożyć następujące środki bezpieczeństwa biologicznego:
zabezpieczyć budynki, w których utrzymywany jest drób przed dostępem dzikich zwierząt, w tym dzikiego ptactwa;
zabezpieczyć paszę i źródło wody przed dostępem dzikiego ptactwa;
nie karmić i nie poić drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich;
stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne przeznaczone wyłącznie do obsługi drobiu;
stosować maty dezynfekcyjne przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.
Ponadto, Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z obowiązującym prawem, hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.