Wołowina to mięso bardzo popularne na świecie. W Stanach Zjednoczonych króluje pod postacią steków, we Francji występuje jako wykwintne danie Chateaubriand, w Europie często gości na stołach w boeuf Strogonow czy też w austriackim geschnetzeltes (potrawka z cielęciny). Amatorzy mięsa surowego zachwalają tatar i carpaccio wołowe. Cielęcina to mięso polecane w szczególności małym dzieciom. W Polsce spożycie wołowiny rośnie, w 2016 r. wyniosło 2,1 kg na mieszkańca.
Wołowina jest mięsem delikatnym. Najszlachetniejsze elementy to polędwica i rostbef. Rostbef w całości idealnie nadaje się na pieczeń, a z pociętych kawałków przyrządza się steki New York, z polędwicy natomiast powstają steki filet mignon. Wyśmienite kotlety można otrzymać jedynie z najlepszej jakości mięsa. Ważny jest jego kolor (malinowy lub głęboko czerwony) oraz charakterystyczne marmurkowanie, czyli widoczne w przekroju żyłki tłuszczu. Rostbratel i antrykot to również wysoko cenione elementy mięsa. Z antrykotu powstają steki rib eye lub cote de boeuf, rozbratel jest dobrą częścią do zrobienia steków minutowych. Łopatka wołowa idealnie nadaje się do duszenia, choć z mięśnia podgrzebieniowego można usmażyć flat iron steak. Szponder i karkówka wzbogacają smak zup i dań jednogarnkowych. Szponder, czyli żebra wołowe, wyśmienicie smakuje też w postaci wędzonej lub grillowanej. Pręga, inaczej goleń, jest aromatyczną bazą pod gulasz, a pokrojona w plastry nadaje się na bulion. Źródłem innych, smakowitych potraw jest udziec wołowy. Z części krzyżowej powstają rump steki, jej ogonek zaś - maminha - jest doskonała na szaszłyki lub tatar. Zrazową górna i dolną, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się do gotowania zrazów. Nieodkrytym do tej pory w Polsce materiałem na steki jest ogonek dolnej zrazowej - picanha. Mięso z udźca, w szczególności skrzydło wołowe, szeroko wykorzystywane jest w kuchni wietnamskiej. Ligawa znakomicie nadaje się na bitki lub suszenie.
Jako mięso czerwone wołowina jest źródłem pełnowartościowego białka. Jak podaje Monika Zymon, w żadnym innym produkcie nie znajduje się tak wiele lekkostrawnego i łatwo przyswajalnego białka (18−23%). Wołowina charakteryzuje się stosunkowo niewielką zawartością tłuszczu, nieprzekraczającą 5%, tłuszcz natomiast jest w niej nośnikiem smaku, im mięso tłustsze i bardziej marmurkowate, tym bardziej smakowite i soczyste. Mięso wołowe jest bogate w fosfor, miedź, magnez, siarkę oraz witaminy A, E, D, H i PP, zawiera także więcej przyswajalnego żelaza niż mięso innych gatunków zwierząt rzeźnych. W wołowinie znajduje się również duża dawka witaminy B12, która ma działanie antytoksyczne i zapobiega niedokrwistości.
Osobom i instytucjom, poszukującym mięsa wołowego najwyższej jakości, polecamy by zapoznały się z działalnością Zakładu Mięsnego CHOBOT MEAT. Oferta producenta dostosowana jest do potrzeb restauracji, które w swej działalności wykorzystują mięso młode o najwyższej klasie marmurkowatości, jak i do wymagań hurtowni oraz sklepów, gdzie liczy się kolor elementów i ćwierci, a także niska zawartość zewnętrznej okrywy tłuszczowej. Również producenci pierogów, burgerów, kebabu, tatara czy innych wyrobów garmażeryjnych odnajdą w ofercie CHOBOT MEAT produkty odpowiadające potrzebom i specyfice ich działalności. Firma CHOBOT MEAT eksportuje swoje towary głównie do krajów Unii Europejskiej, ale jest też w stanie dostarczyć mięso do każdego punktu na terytorium Polski zarówno w postaci świeżej, jak i zapakowane próżniowo.