Przewodniczący Copa i Cogeca zwracają uwagę na znaczenie działań UE i silnej wspólnej polityki rolnej dla stabilizacji rynków i wsparcia rolników w tych niepewnych czasach.
Z okazji dzisiejszego posiedzenia unijnych ministrów rolnictwa, przewodniczący Copa i Cogeca odnieśli się do pogarszającej się sytuacji na rynku, trudności, z jakimi zmagają się rolnicy w związku z kryzysem wynikającym z pandemii COVID-19 oraz znaczenia ducha współpracy dla przyszłej WPR. Położyli nacisk na rolę zdecydowanych działań UE na rzecz stabilizacji rynków i wsparcia dla rolników. Zaapelowali również o dodatkową pomoc dla państw członkowskich w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się chorób takich jak afrykański pomór świń i grypa ptaków.
Przewodnicząca Copa Christiane Lambert skorzystała z okazji do uwypuklenia zaangażowania rolników w zwiększanie zrównoważoności w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, przypominając o znaczeniu kompleksowej oceny skutków ex-ante celów ujętych w strategiach różnorodności biologiczneji „odpola do stołu”.Odnosząc się do aktualnej sytuacji rynkowej i toczących się negocjacji trójstronnych w sprawie przyszłej WPR powiedziała: „Aktualna sytuacja związana z kryzysem wywołanym COVID-19, brexitem i zakłóceniami na rynku uświadamia nam jak ważna jest prawdziwie europejska polityka rolna. Rolnicy potrzebują przewidywalności i bezpieczeństwa, by inwestować (przy odpowiednim wsparciu ) w coraz większą zrównoważoność. Wniosek w sprawie WPR oraz mandaty do prowadzenia rozmów trójstronnych są wynikiem lat ciężkiej pracy i negocjacji między różnymi instytucjami UE. Mamy nadzieję, że negocjacje trójstronne będą odbywać się w duchu otwartości i współpracy, z poszanowaniem dla procesów demokratycznych i współprawodawczych, by wypracować rozwiązania gwarantujące naszemu sektorowi zrównoważoność ekonomiczną, społeczną i środowiskową”.
Koncentrując się na pogarszającej się sytuacji rynkowej, przewodniczący zaapelowali do Komisji Europejskiej o dodatkowe środki dla najbardziej dotkniętych sektorów - przykładowo niedawne rozszerzenie tymczasowych środków rynkowych o branżę winiarską czy też objęcie środkami zarządzania ryzykiem i promocji sektorów miodu i kwiatów.Działania te powinny być finansowane ze środków pochodzących spoza budżetu WPR.
Odnosząc się do palącej kwestii afrykańskiego pomoru świń - choroby, która pojawiła się w wielu krajach UE w związku z przemieszczaniem się populacji dzików i wywiera presję na cały unijny sektor wieprzowiny - przewodniczący Cogeca Ramon Armengol wezwał do podjęcia dalszych działań:„Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze popierają wszelkie działania prowadzone na szczeblu krajowym, UE i przez zainteresowane strony mające na celu zapobieganie konsekwencjom ASF lub jak największe ich ograniczenie. Apelują do Komisji i państw członkowskich o wzmożenie wysiłków na rzecz wprowadzenia dokładniejszej kontroli populacji dzika. Dodatkowo, trzeba koniecznie orędować za uznaniem zasady regionalizacji przez kraje trzecie oraz promować dalsze inwestycje w opracowanie szczepionki. Aktualna sytuacja rynkowa jest bardzo niekorzystna i zagraża szansom na przetrwanie europejskiego sektora wieprzowiny w perspektywie długofalowej. Komisja Europejska musi wprowadzić wszystkie środki niezbędne do stabilizacji rynku i wsparcia sektora”.