Jaką dietę stosowali starożytni mieszkańcy Pergamonu i dobrze na tym wychodzili? - FirmyMiesne.pl portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie
FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu

Jaką dietę stosowali starożytni mieszkańcy Pergamonu i dobrze na tym wychodzili?

Dieta roślinna starożytnych nie zawsze wynikała z wyboru, religii czy etyki. Zdaniem naukowców z zespołu Prof. Wolfa Teegena z Uniwersytetu Monachijskiego, mięso i ryby w starożytnym Pergamonie były tak drogie, że stać na nie było tylko najbogatszych. Braki w diecie rzutowały na długość życia i choroby trapiące starożytnych.

Najdroższe było mięso królicze, wieprzowina była droższa od wołowiny. Wyniki badań prowadzone na ponad 300 szkieletach pokazują, że nawet gorsze pod względem jakości gatunki mięsa rzadko gościły na stołach Pergamończyków w czasach rzymskich. Analiza pozwoliła również ocenić kondycję fizyczną i długość życia mieszkańców Pergamonu. Najczęściej śmierć następowała między 20 a 40 rokiem życia. U starożytnych stwierdzono ropnie, egzemy, choroby zębów i zatok. O ile te ostatnie spowodowane były częstym kontaktem z dymem z palenisk, to do występowania innych chorób mogła przyczyniać się dieta uboga w mięso. Na choroby szczególnie narażone były kobiety w ciąży i w połogu. Zbilansowana pod względem składników odżywczych dieta ma decydujący wpływ na zdrowie i kondycję człowieka, nie powinno w niej zabraknąć mięsa i innych produktów odzwierzęcych (jaja, mleko). Według prof. Martyny Batorskiej z SGGW w Warszawie białko mięsa zawiera wszystkie aminokwasy niezbędne do syntezy białek ustrojowych, umożliwia wzrost i rozwój organizmu, odbudowę komórek, jest ważne w procesach obronnych, przy gojeniu ran, wspomaga procesy myślowe w mózgu. Deficyt bogatego w żelazo mięsa musiał szczególnie wpływać na organizm dziewcząt w okresie dojrzewania a także na kobiety po porodzie, kiedy zapotrzebowanie na ten pierwiastek w organizmie było i jest największe. Brak mięsa mógł też wpływać na dzietność. Problemy z macierzyństwem wynikające ze stosowania zbyt restrykcyjnej diety, nie zawierającej mięsa, obserwowane są i u współczesnych Europejczyków. Choć akurat w naszym przypadku powody zmian w diecie nie mają, w porównaniu do Pergamończyków, charakteru ekonomicznego. 

Źródła:

Propstmeier, J., Nehlich, O., Richards, M., Grupe, G. Müldner, G., Teegen, W., 2017.
Diet in Roman Pergamon using stable isotope (C, N, S), osteoarchaeological and historical data - preliminary results
. Life and death in Asia Minor in Hellenistic, Roman and Byzantine times. pp.237-249. Byzantinische Bibliographie Online.

https://www.aa.com.tr/en/culture/residents-of-ancient-city-of-pergamon-had-plant-based-diet-scientists/2429418

https://www.hurriyetdailynews.com/studies-reveal-eating-habits-of-pergamon-people-169632


Autor: Materiał promocyjny POLPIG

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.