Jaka przyszłość handlu zagranicznego wieprzowiną w 2021 r. ? - FirmyMiesne.pl portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie
FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu

Jaka przyszłość handlu zagranicznego wieprzowiną w 2021 r. ?

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Państwowego Instytutu Badawczego na podstaie przeprowadzonych analiz ocenia, że w 2021 r. eksport żywca, mięsa, podrobów, tłuszczów i przetworów wieprzowych, prawdopodobnie będzie większy niż w 2020 r. o około 6% i wyniesie ok. 857 tys. ton w wadze produktu. W I półroczu wzrost (o 7%) będzie większy niż w II półroczu (o 5%). Zwiększeniu wolumenu wywozu będzie towarzyszyć wzrost jego wartości o 6% do 1833 mln EUR.

Pozytywnie na warunki handlu zagranicznego produktami wieprzowymi może wpłynąć dynamiczne rozprzestrzenianie ASF w krajach azjatyckich, pobudzające popyt importowy. W związku z rozwojem ASF w Chinach dynamicznie rósł chiński import produktów wieprzowych, jednakże Chiny intensyfikują działania w zakresie odbudowy stad trzody chlewnej. Polska nie ma możliwości eksportu na ten rynek, ale eksport z innych krajów unijnych (np. Hiszpanii) może powodować konieczność uzupełniania luki podażowej na rynku unijnym. Ponadto wywozowi będzie sprzyjać odmrażanie kanału HoReCa, choć ze względu na obniżenie cen w Chinach, konkurencyjność cenowa europejskich dostawców może się pogorszyć.

Czynnikiem pogorszenia warunków wywozu na rynki unijne i poza unijne jest choroba ASF i możliwość jej wystąpienia w kolejnych krajach UE. Z drugiej strony np. Czechy czy Belgia dość dobrze poradziły sobie z ASF. Hamująco na wywóz z Polski oddziaływać będzie dalsze rozprzestrzenianie ASF, jeśli choroba będzie pojawiać się w regionach o większej koncentracji produkcji. Dlatego bardzo ważne jest podejmowanie przez producentów trzody chlewnej wszelkich działań zapobiegających wniknięciu choroby do gospodarstwa.11

Rosja przedłużyła embargo do końca 2021 r., ale nawet po jego zniesieniu, nie należy spodziewać się znacznego zainteresowania unijnymi produktami wieprzowymi ze względu na dążenie przez ten kraj do zapewnienia samowystarczalności w tym zakresie, a także do stania się krajem eksporterskim.

Import produktów wieprzowych do Polski prawdopodobnie ukształtuje się na podobnym poziomie jak przed rokiem (ok. 929 tys. t w wadze produktu), w tym w I półroczu br. może wynieść ok. 463 tys. ton (stabilizacja), a w II półroczu br. ok. 467 tys. ton. Import prosiąt i warchlaków będzie nadal wysoki (około 6,5 mln sztuk) i większy o ok. 4% niż przed rokiem. Wysokość importu prosiąt wynika m.in. z niskiej podaży prosiąt na polskim rynku. Ograniczać go jednak może pandemia COVID-19 (jeśli dojdzie do kolejnego lockdownu i wystąpi czwarta fala pandemii). Nadwyżka importu nad eksportem produktów wieprzowych w wadze produktu może wynieść ok. 72 tys. ton wobec ok. 116 tys. ton w 2020 r., a wartość ujemnego salda może wynieść ok. 40 mln EUR (z ok. 182 mln EUR w poprzednim roku). 

 


Autor: Źródło: Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Państwowego Instytutu Badawczego

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.