Produkcja mięsa w Kazachstanie - zmiana struktury - FirmyMiesne.pl portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie
FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu

Produkcja mięsa w Kazachstanie - zmiana struktury

Według kazachskiej agencji informacyjnej Kazinform, minister rolnictwa tego kraju Saparkhan Omarov stwierdził podczas tzw. „godziny rządowej” w mieście Majlis, że produkcja mięsa znacznie wzrosła w całym roku 2019 oraz w pierwszym kwartale 2020 w stosunku do roku 2014.

Produkcja mięsa w wadze poubojowej w 2019 wzrosła o 5,8% i wyniosła 1,1 mln ton, powiedział Saparkhan Omarov.

Według Ministerstwa Rolnictwa, w ciągu ostatnich 5 lat liczba bydła w kraju wzrosła o 23,3% i osiągnęła 7,4 mln sztuk. Jeśli chodzi o małe bydło, jego liczba wzrosła o 6,6% i wyniosła 19,1 mln sztuk, koni - 2,8 mln sztuk, co oznacza wzrost o 45,8%.

Struktura rolnictwa Kazachstanu zmienia się, ponieważ w 2014 r. udział bydła w zorganizowanych gospodarstwach wynosił tylko 35,1%, a obecnie wynosi 44,9%. Ogólnie rzecz biorąc, zaopatrzenie krajowe w mięso w Kazachstanie wynosi ponad 85%. Mówiąc o wołowinie, jagnięcinie, mięsie końskim i wieprzowinie, udział importu nie przekracza 5% całkowitego spożycia.

Kraj importuje mrożone mięso do przetworzenia, jak wyjaśnił Saparkhan Omarov. Jego zdaniem wyjątkiem jest mięso drobiowe, ponieważ udział przywozu w konsumpcji krajowej wynosi 44,7%. Ogólnie rzecz biorąc, zgodnie z klasyfikacją FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do produkcji wyżywienia i rolnictwa), bezpieczeństwo żywnościowe jest zapewnione, gdy 80% konsumpcji jest zapewnione przez produkcję krajową.

Struktura produkowanego mięsa pozostaje dość zróżnicowana w Kazachstanie, ale największy udział przypada do 34% na mięso uzyskiwane z bydła, 26,38% na mięso drobiowe, a 18,15% na jagnięcinę. Należy zauważyć, że w latach 1992-2019 drób charakteryzował się największym wzrostem produkcji + 6,7%, co może wskazywać na przyszłą kontynuację tej tendencji dla tego rodzaju mięsa jako głównego konkurenta mięsa bydlęcego. Ponadto rocznie produkuje się w Kazachstanie ponad 400 t kumysu (napój oparty na mleku klaczy lub oślicy) i prawie 1000 t shubatu ( napój wyrabiany z fermentowanego mleka wielbłąda).

Oszacowanie koncentracji podmiotów na rynku mięsnym wskazuje, że od 2017 r. rynek mięsa w Kazachstanie jest umiarkowanie skoncentrowany, ponieważ 48% rynku mięsa uzyskiwanego z bydła rogatego, wieprzowiny i mięsa jagnięcego jest obsługiwane przez największe firmy w kraju oraz 54% w przypadku mięsa drobiowego. 13 dużych firm posiada największy udział w sprzedaży dużych sztuk bydła, wieprzowiny i mięsa jagnięcego, które stanowią 82% handlu w tym sektorze rynkowym. Rynek drobiu w Kazachstanie jest bardziej skoncentrowany, ponieważ siedmiu największych sprzedawców stanowi 70% rynku mięsa w tym kraju.

 

Autor: Źródło: Kazinform (Kazachska Agencja Informacyjna), Autor: Tomasz Kodłubański

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.