Charakterystyka i zalety mięsa: limousine, holsztyńsko – fryzyjska.
W Polsce występuje kilka mięsnych ras bydła, jednak wśród najpopularniejszych i najbardziej cenionych, warto wymienić limousine oraz odmianę holsztyńsko-fryzyjską. Ta pierwsza należy do ras bydła, których przeznaczenie ukierunkowane jest głównie na pozyskiwanie mięsa, z kolei druga, to w głównej mierze rasa mleczna, niemniej dobrze opasające się buhajki, stanowią niezwykle cenne źródło doskonałego mięsa.
Limousine – wołowina najwyższej klasy
Rasa Limousine to tzw. średni kaliber bydła mięsnego. Krowy tej rasy osiągają do 650-850 kg masy ciała, a w kłębie dochodzą do 135 cm (buhaje są większe i mogą ważyć do 1200 kg i mieć 145 cm w kłębie). Ich charakterystyczne jednolite czerwone, od koloru bułanego do ciemnoczerwonego umaszczenie oraz typowa dla bydła mięsnego zbita i silna budowa, czynią je doskonałym źródłem wysokiej jakości chudego mięsa.
Limousine wykazuje szybkie tempo wzrostu, a co za tym idzie, również doskonałą wydajność rzeźną(do 67,5%). Dorosłe osobniki mają niewielkie otłuszczenie, a ich mięso ma wyjątkowo wysokie walory smakowe i jest bardzo soczyste. Równomierne rozłożenie tłuszczu pomiędzy włóknami mięśniowymi daje efekt tzw. marmurkowatości. Rasę tę można w skrócie określić jako imponująco umięśnioną, a jej chude mięso ma doskonałe walory kulinarne. Jest to bydło najwyższej klasy tusz, osiągając poziom E.
Rasa holsztyńsko-fryzyjska i jej walory
Krowy rasy holsztyńsko-fryzyjskiej to krowy, które wykorzystywane są głównie do produkcji mleka, niemniej ten aspekt wymaga stworzenia im optymalnych warunków, stąd wielu hodowców decyduje się na wykorzystanie ich jako ogólnoużytkowe, w tym jako bydło mięsne.
Doskonale opasające się buhajki przyrastają do 600 kg, a wzrost intensywności żywienia w końcowej fazie opasu, pozwala skutecznie poprawić jakość ich mięsa. Bydło rasy holsztyńsko-fryzyjskiej daje wyjątkowo cenione mięso, które jest smaczne, lekkostrawne, kruche i doskonale sprawdza się w kulinariach. Najlepsze mięso pozyskuje się z osobników z około 18 miesiąca życia, kiedy to ich możliwości wzrostowe są maksymalne.
Źródła: