fot.pixabay.com
Regionalne potrawy mięsne lubelskie.
Lubelszczyzna od zawsze była regionem ubogim, w którym tradycyjne potrawy były proste, a przy tym smaczne i pożywne. Przebywając w Lublinie i jego okolicach, poza regionalnymi przysmakami jarskimi jak cebularze czy pierogi, warto skosztować dań mięsnych, których różnorodność zaskakuje. Kuchnia lubelska jest połączeniem smaków ukraińskich, rosyjskich, białoruskich, żydowskich i polskich, jednak spotkać, można tutaj również rarytasy tatarskie, a nawet ormiańskie – np. basturma, rodzaj suszonej wołowiny, której smak dorównuje szynce parmeńskiej.
Od forszmaku po kaczkę z Zamościa
Specjały rodem z kuchni lubelskiej to niezwykła różnorodność smaków, dlatego odwiedzając te rejony, warto skosztować między innymi:
· forszmaku – gęstej zupy gulaszowej, która łączy w sobie resztki wędlin, kurczaka, ogórka kiszonego i koncentrat pomidorowy – w wydaniu rosyjskim dodawano jeszcze śledzia,
· świeżonki – mięsa smażonego z aromatycznymi przyprawami i cebulką,
· flaków zamojskich na ostro, doprawianych zasmażką na mące lub żółtku z szafranem, których smak urzekał nawet królową Jadwigę i króla Władysława Jagiełłę,
· kaczki po zamojsku, która wywodzi się z kuchni polskiej i żydowskiej, a przygotowywana jest z tuszki kaczki pozbawionej kości i faszerowanej mięsem kaczym z dodatkiem suszonych rodzynek, śliwek suszonych, orzechów drobno krojonych oraz ziół jak majeranek i rozmaryn.
Wśród cenionych na Lubelszczyźnie mięs, warto wymienić również gęsinę, z której przyrządza się niesamowite potrawy jak wędzone udka gęsie.
Wędliny i lokalne przysmaki
Wiele rejonów Lubelszczyzny wyróżniają lokalne specjały, dlatego np. w Końskowoli można zasmakować granatów, czyli pyz z mięsem, a w Jaszczowie warto poznać kulebiaka generałowej Kickiej, który w cieście drożdżowym, łączy nadzienie mięsno-warzywne.
Lubelszczyzna to także niesamowite wędliny w tym kiełbasy czy szynki, które po dziś dzień wytwarzane są w wielu domach na bazie starych receptur. Miłośnicy dziczyzny również nie będą tutaj narzekać, wśród regionalnych dań króluje dzik w cieście lub pieczona sarnina.
Źródła: