Jak podaje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy w 2020 roku wartość produkcji sprzedanej firm przemysłu mięsnego wyniosła ok. 60 mld zł i była o ok. 1% mniejsza niż w 2019 r. Mniejsze były uboje trzody chlewnej oraz produkcja przetworów mięsnych (w tym zwłaszcza konserw mięsnych), a wzrosły uboje bydła. W przemyśle mięsnym wzrost cen producenta mógł wynieść 5-8%. Tak duży wzrost cen zbytu, wynikał z podniesienia marżowości sprzedawanych produktów, spowodowanej rosnącymi kosztami produkcji, w tym wysokimi cenami surowca – zwłaszcza żywca wieprzowego oraz wyższymi kosztami pracy i dodatkowymi wydatkami na środki ochrony pracowników przed koronawirusem SARS-CoV-2.
Mimo niekorzystnych warunków gospodarowania, sytuacja ekonomiczno - finansowa firm przemysłu mięsnego w 2020 roku, wyraźnie się poprawiła w porównaniu z 2019 rokiem. Przy porównywalnych przychodach całkowitych i wartości produkcji sprzedanej, zysk netto zwiększył się o 64% do 2,2 mld zł oraz poprawiły się wszystkie wskaźniki rentowności.
W niepewnych czasach, a takim była i pozostaje pandemia COVID-19 firmy mięsne oszczędniej i bardziej rozważnie wydawały pieniądze, jak też ograniczyły nieco inwestycje (o ok. 10%), a zadłużenie całkowite zmniejszyło się o ok. 11%.