Przepisy rolnictwa ekologicznego stosuje się do każdego producenta ekologicznego zaangażowanego w działania na każdym etapie produkcji, przygotowywania i dystrybucji produktów ekologicznych.
W celu rozpoczęcia działalności w rolnictwie ekologicznym, należy złożyć do wybranej jednostki certyfikującej zgłoszenie podjęcia działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego. Zgłoszenie to składa się na formularzu opracowanym przez Głównego Inspektora JHARS i udostępnionym na stornie internetowej IJHARS: www.ijhars.gov.pl, w zakładce: http://ijhars.gov.pl/zgloszenie-dzialalnosci.html.
Wynikiem objęcia producenta systemem kontroli rolnictwa ekologicznego przez jednostkę certyfikującą jest kontrola prowadzonej przez niego działalności. Kontrola taka musi odbyć się przynajmniej raz w roku, natomiast w oparciu o analizę ryzyka jednostki certyfikujące mogą przeprowadzać dodatkowe (zapowiedziane lub niezapowiedziane) kontrole u producentów. Podczas kontroli jednostka certyfikująca weryfikuje, czy działalność prowadzona przez producenta jest zgodna z przepisami dotyczącymi rolnictwa ekologicznego. Jeżeli w wyniku tej kontroli jednostka potwierdzi zgodność produkcji z przepisami, producent otrzymuje certyfikat upoważniający do wprowadzania na rynek wytworzonych produktów z odniesieniem do ekologicznej metody produkcji.
Produkty mogą zawierać w oznakowaniu lub reklamie terminy odnoszące się do ekologicznej metody produkcji ich pochodne lub skróty („ekologiczny” „bio” i „eko”), tylko w przypadku jeżeli zostały wytworzone zgodnie z przepisami dotyczącymi rolnictwa ekologicznego.
Ww. terminy nie mogą być stosowane w Unii Europejskiej na produktach niespełniających wymogów rolnictwa ekologicznego, chyba że nie są używane w odniesieniu do produktów rolnych w żywności lub paszy lub wyraźnie w żaden sposób nie łączą się z produkcją ekologiczną (np. żarówka eko).
Na opakowaniu produktów ekologicznych obowiązkowe jest umieszczanie unijnego logo produkcji ekologicznej. W tym samym polu widzenia co logo, jednakże bezpośrednio poniżej numeru identyfikacyjnego jednostki certyfikującej, umieszcza się oznaczenie miejsca, w którym wyprodukowano nieprzetworzone produkty rolnicze, z których wytworzono końcowy produkt.
Oznaczenie miejsca przyjmuje jedną z następujących form:
- „rolnictwo UE”,
- „rolnictwo spoza UE”,
- „rolnictwo UE/spoza UE”.
Ww. oznaczenie miejsca może być zastąpione lub uzupełnione nazwą kraju, jeśli wszystkie surowce,
z których wytworzono produkt, wyprodukowano w tym kraju.
Ponadto, na etykiecie umieszcza się także numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej, której podlega producent ekologiczny, który przeprowadził ostatnie działania produkcyjne lub przygotowawcze.
Opracowanie: IJHARS