fot.Dobrowolscy Sp.z o.o.
Wędzenie to metoda utrwalania wyrobów mięsnych oparta na stosowaniu dymu wędzarniczego, który jest wytwarzany w czasie niezupełnego powolnego spalania (pirolizy) surowca dymotwórczego jakimi są drewno i jego pochodne. Poszczególne składniki dymu wędzarniczego wpływają na wędzone produkty mięsne. Celem wędzenia jest m.in.: nadanie wędlinom aromatu, zapachu i smaku, zabarwienie, obsuszenie ich powierzchni (co wydłuża ich trwałość), zahamowanie rozwoju i namnażania się drobnoustrojów.
Jakie jest wyobrażenie na temat smacznej, tradycyjnej wędliny? Szybko pojawia się skojarzenie z pachnącymi produktami o niepowtarzalnym smaku i kolorze. Chcąc, nie chcąc, myślimy o produktach wędzonych. Szynka, polędwica, kiełbasy czy boczek – w ladach mięsnych możemy znaleźć różnorodne specjały.
Pierwszym i kluczowym elementem podczas wyrobu wędlin jest odpowiednio dobrane, wyselekcjonowane, wysokiej jakości mięso. Droga do powstania najlepszych produktów zaczyna się od sprawdzonych surowców. W naszym przypadku własny ubój to przede wszystkim możliwość pozyskania mięsa z polskich hodowli – bo polskie oznacza najlepsze.
Drugim, również bardzo istotnym elementem jest dobór odpowiednich przypraw oraz ziół. To one nadają gotowym wędlinom charakterystycznego smaku i aromatu. W zależności od rodzaju wędliny od zawsze sprawdzają się sól, pieprz i czosnek – tak jak w produktach marki Tradycyjnie Wędzone. Leżakowanie w solankach nadają mięsu pożądaną przez konsumentów różowoczerwoną barwę oraz kruchość.
fot.Dobrowolscy Sp.z o.o.
Nie ulega wątpliwości, że wędliny o najlepszym smaku i zapachu to te potraktowane dymem drzewnym. Wędzenie jest najstarszą formą konserwacji mięsa, która polega na jego suszeniu w dymie wędzarniczym pochodzącym z drzew liściastych i owocowych nadających mu charakterystycznych walorów smakowych i zapachowych, i oczywiście koloru. Poruszając temat wędzenia, trzeba wspomnieć, iż poprzez odpowiednią parametryzację i kontrolę każdej minuty wędzenia - dajemy gwarancję, iż na stoły trafiają produkty w pełni bezpieczne. Mówiąc o bezpieczeństwie, mówimy o rygorystycznych wymogach Unii Europejskiej co do poziomu substancji smolistych tzw. WWA w produkcie nie tracąc ich smaku i aromatu. To wyzwanie zajęło nam trzy lata, ale jako pierwsi opracowaliśmy recepturę kiełbasy wiejskiej, która te wymogi spełnia, a smakuje tak jak ta robiona kiedyś w polskiej wsi. Technologię tę stosujemy dzisiaj także w pozostałych produktach marki „Tradycyjnie wędzone”
W produkcji wędlin marki Tradycyjnie Wędzone wykorzystujemy wędzenie dymem gorącym tzn. w komorach wędzarniczych nad żywym ogniem. W procesie wykorzystujemy drewno olchowo-bukowe, które oprócz aromatu nadaje naszym wyrobom brązowy kolor. Polscy konsumenci szczególnie doceniają wędliny pachnące dymem. Ich Zapach i smak od lat trafia w gusta młodych i starszych smakoszy. Marka Tradycyjnie Wędzone oddaje naszą pasję do masarstwa i rodzinne receptury, które przetrwały przez długie lata „łącząc smakiem pokolenia”.