Jak podają eksperci CopaCogeca zmiany klimatu będą miały wpływ na systemy produkcji zwierzęcej w całej Europie. W niektórych regionach, rolnicy będą musieli tak przystosować swoje praktyki, aby móc skutecznie walczyć m.in. z nowymi chorobami zwierząt oraz z negatywnym wpływem zmian klimatycznych na pastwiska.
Światowe zapotrzebowanie na białka zwierzęce będzie rosło w związku z rozwojem demograficznym, wzrostem realnych dochodów oraz zmianami zwyczajów żywieniowych. Dlatego też produkcja zwierzęca odgrywa i będzie odgrywała ważną rolę w zaopatrzeniu w żywność.
W Unii Europejskiej mamy następujące systemy produkcji zwierzęcej:
- o zasadniczym znaczeniu z punktu widzenia kontynuacji działalności gospodarczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania;
- ważne ze względu na współtworzenie kształtowania różnorodności europejskiego krajobrazu;
integralnie wspierające utrzymanie bioróżnorodności w siedliskach; stanowiące nierozerwalną część tradycji i wartości kulturowych w Europie.
Sektor hodowli produkuje cenne składniki odżywcze w formie odchodów zwierzęcych i osadów stosowanych do użyźniania gleby, które stanowią jednocześnie surowce do produkcji biogazu. Dostarcza on również cennych półproduktów z łańcucha produkcji takich jak łój, który może zastąpić paliwa kopalne stosowane obecnie w systemie produkcji.
Unia Europejska liczy 133 miliony jednostek żywego inwentarza. Pogłowie spadło o 25% po 1990 roku. Dalszy spadek pogłowia w UE doprowadziłby do delokalizacji produkcji, co miałoby zły wpływ na zaopatrzenie w żywność oraz na przemysł rolno-spożywczy Unii Europejskiej i doprowadziłby do przeniesienia emisji do krajów trzecich.
Dane na 2005. Źródło Eurostat, « Rolnictwo. Główne statystyki 2006-2007». « Jednostka żywego inwentarza » jest jednostką stosowana dla porównania lub połączenia poszczególnych odmian lub kategorii zwierząt. Zde niowane są równowartości oparte na potrzebach żywieniowych zwierząt.
Komisja Europejska podaje te dane dotyczące spadku pogłowia w swoim dokumencie roboczym” Rola europejskiego rolnictwa w łagodzeniu zmian klimatu”, SEC(2009)1093, 23 lipca 2009.