Afrykański pomór świń (ASF) – komu najbardziej zagraża?
Jedynymi ludźmi, którzy ponoszą konsekwencje tej choroby, są hodowcy. Wirus ASF jest bowiem całkowicie niegroźny dla człowieka i spożycie zakażonego mięsa nie powoduje żadnych potwierdzonych objawów.
ASF to choroba wyłącznie świń i dzików!
Dlaczego więc tak bezwzględnie eliminuje się wszystkie zakażone egzemplarze? Przede wszystkim dlatego, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby. Na ASF obecnie nie ma szczepionki, więc niestety jedyną drogą jest eliminacja chorych osobników. O nieszkodliwości wirusa dla ludzi wielokrotnie wypowiadały się największe autorytety z dziedziny medycyny i zoologii. Świadome dopuszczenie mięsa zakażonego ASF nie może mieć jednak miejsca ze względu na to, że człowiek lub jakiekolwiek inne zwierzę może stać się nosicielem tej choroby i spowodować zakażenie kolejnych świń.
Z Afryki przez Kaukaz do Europy
Wirus ASF, jak sugeruje nazwa, wywodzi się z Afryki, a jego obecność została oficjalnie zarejestrowana w pierwszej dekadzie ubiegłego wieku. Sam wirus jest odporny na warunki klimatyczne i prawdopodobnie za pośrednictwem zakażonej żywności przedostał się poza kontynent afrykański, atakując przede wszystkim dziki. I to właśnie głównie dziki przyczyniają się obecnie do przenoszenia tej choroby z terenów Ukrainy i Białorusi do Polski.
ASF w Polsce
Najbardziej zagrożonymi regionami w naszym kraju są województwa: podlaskie, mazowieckie i lubelskie, gdzie w sposób niekontrolowany docierają dziki zza wschodniej granicy. Na obszarach zagrożonych obowiązują zaostrzone przepisy sanitarno-epidemiologiczne. Wdrażane i modernizowane są także programy krajowe oraz europejskie, oferujące wsparcie dla hodowców, którzy ponieśli straty w wyniku ASF.
Źródła:
http://www.wetgiw.gov.pl/719---asf-w-polsce
http://old.wetgiw.gov.pl/files/aktualnosci/ASF-FAQ.pdf
https://pl.wikipedia.org/wiki/Afryka%C5%84ski_pom%C3%B3r_%C5%9Bwi%C5%84