FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Andrzej Gad, szef kuchni restauracji hotelu Tęczowy Młyn

Remigiusz Zagraba: Czterogwiazdkowy Hotel Tęczowy Młyn to jeden z najbardziej utytułowanych hoteli w Kielcach. W 2014 r. otrzymał I miejsce w plebiscycie IV edycji Best Hotel Award na najlepszy polski hotel spośród hoteli kieleckich. Jednym z jego największych atutów jest wyśmienita kuchnia serwowana w restauracji KACZKA POLSKA. Co sprawiło, że zainteresowali się Państwo mięsem z kaczki, i jakie są jego główne zalety?

Andrzej Gad: Kaczka to szlachetne mięso, trudne do przyrządzenia, ale wyjątkowe w smaku. Jego odpowiednie przygotowanie niewątpliwie stanowi wyzwanie dla kucharzy, jednak efekt kruchego i soczystego mięsa zadowoli najwybredniejsze gusta smakowe. Postawiliśmy na ten konkretny rodzaj drobiu, gdyż jest on bardziej wyrazisty niż kurczak czy indyk, a ludzie szukają nowych i nieoczywistych smaków. Ponadto, analizując lokalny rynek gastronomiczny, uznaliśmy, że to jest to, czego brakuje na mapie kulinarnej Kielc.


R.Z.: W Państwa karcie znajdują się takie dania jak: kaczka polska, czyli udko kacze podawane z kopytkami tymiankowymi, carpaccio z kaczki, kaczka na risotto czy kaczka z winną gruszką. Co charakteryzuje te dania i kto powinien ich skosztować?

A.G.: Potrawy te są przygotowywane zarówno wg tradycyjnych, jak i całkiem nowoczesnych technik, by zadowolić wszelkie gusta. Składniki używane w naszych daniach w większości wpisane są na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a co za tym idzie nie zawierają sztucznych składników poprawiających smak, zapach lub barwę. Nie stosujemy syntetycznych półproduktów, roślinnych tłuszczów rafinowanych i utwardzanych ani żadnych innych nienaturalnych dodatków. Każdy, kto ceni takie podejście do gotowania, powinien nas odwiedzić.

R.Z.: Menu w Kaczce Polskiej zawiera także dania z wieprzowiny, wołowiny, gęsiny, kurczaka i dziczyzny. Co Pani zdaniem powinno wyróżniać najlepsze mięso – oprócz świeżości, która jest dzisiaj standardem?

A.G.: Najważniejszymi elementami, na jakie zwracam uwagę, są sposób hodowli oraz to, czym zwierzęta są karmione. Wpływa to na smak, a w dalszej perspektywie również na nasze zdrowie.

R.Z.: Gdyby Państwa restaurację odwiedziła królowa Wielkiej Brytanii, jaki zestaw potraw pojawiłby się na stole?

A.G.: Królową Wielkiej Brytanii ugościłbym potrawami opartymi na regionalnych produktach. W pracy w kuchni kieruję się zasadą: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Chciałbym więc tak zacnemu gościowi pokazać nasze świętokrzyskie smaki.

R.Z.: Wybór odpowiedniego dostawcy mięsa i wędlin nie jest prosty. Jakie kryteria wg Pana powinien on spełnić, aby mógł zostać Państwa partnerem?

...

 

Fot. Tęczowy Młyn


Autor: Remigiusz Zagraba

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.