Według KOWR handel wieprzowiną Unii Europejskiej z krajami trzecimi w 2019 r. rośnie. Powodem jest zwiększony popyt na wieprzowinę ze strony Chin, które ograniczają pogłowie świń w związku z postępującą chorobą ASF. W okresie styczeń–kwiecień 2019 r. z UE wyeksportowano blisko 1,5 mln ton żywca, mięsa, tłuszczów i przetworów wieprzowych (w ekwiwalencie tusz), o 13% więcej niż przed rokiem.
W okresie styczeń–kwiecień 2019 r. z Polski wyeksportowano 282 tys. ton produktów wieprzowych (w ekwiwalencie tusz), o 4% więcej niż przed rokiem. Eksport mięsa, stanowiącego 63% udziału w eksporcie, zwiększył się o 5%. Głównymi kierunkami eksportu mięsa były: kraje UE (70% udziału), m.in. do Niemiec (14% – 26 tys. ton), Włoch (13% – 23 tys. ton) i na Słowację (6% – 11 tys. ton), a wśród krajów spoza UE największym odbiorcą były Stany Zjednoczone (13% – 23 tys. ton). Ponadto polska wieprzowina eksportowana była do Hongkongu (4% – 8 tys. ton) na Ukrainę i do Wietnamu (po 3% udziału – po 6 tys. ton), można przeczytać w analizach KOWRU.
Jeden z eksporterów mięsa wieprzowego i tłuszczów firma MAWAPOL z Chrzanowa w związku z powyższą sytuację, stale zwiększa swój udział w rynku i dynamicznie rozwija swoją działalność eksportową. W ofercie firmy MAWAPOL można znaleźć pełen asortyment mięsa wieprzowego i wołowego oraz tłuszczy takich jak słonina, sadło, łój, tłuszcz twardy i miękki. Dopełnieniem działalności jest konfekcjonowanie i mrożenie. MAWAPOL opiera swoją działalność tylko o sprawdzonych i rzetelnych dostawców i jak podkreśla przedstawicielka firmy Joanna Walter — w związku z dynamicznym rozwojem zapraszamy do współpracy zakłady mięsne, dla których jakość mięsa jest najważniejsza.
Mięso, tłuszcze wieprzowe małopolskie
P.P.H.U. Mawapol
Skup mięsa, tłuszczy wieprzowych