Nowy rdzeń izolacyjny płyt warstwowych Kingspan
Gaz, który znajduje się w pęcherzyku komórek THERMALsafe, ma niższą przewodność cieplną niż powietrze (wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ w wypadku suchego powietrza wynosi ok. 0,025 W/(m∙K), tymczasem w wypadku THERMALsafe jest to zaledwie 0,020 W/(m∙K)). Dzięki temu powietrze nie dostaje się do wnętrza pęcherzyków z gazem, a gaz z pęcherzyków nie ucieka na zewnątrz.
Struktura materiału
Komórki THERMALsafe są bardzo ściśleze sobą powiązane i mają zamkniętą strukturę komórkową (struktura plastramiodu) (FOT. 1–2). Ponadto ich wielkośćjest mierzona w nanoskali. Dzięki tym nanometrycznym rozmiarom THERMAsafe ma unikalne właściwości termoizolacyjne – λ = 0,020 W/(m∙K) (według norm europejskich). Bardzo ważne jest, że taizolacyjność jest zachowywana przez cały czas eksploatacji płyt warstwowych Kingspan THERMALsafe, który wynosi nawet 60 lat. Kingspan natomiast udziela gwarancji na niezmienność wartości współczynnika przewodzenia ciepła na okres 25 lat.
Zalety THERMALsafe
Rdzeń izolacyjny THERMALsafe jest odpornyna wilgoć i promieniowanie UV. Ponadto wyróżnia się:doskonałymi właściwościami termicznymi,bezpieczeństwem pożarowym, sztywnością i nośnością ok. 20% większą od płyt z wełny mineralnej o tej samej grubości,łatwością montażu (jest 2 razy lżejszy od płyt z wełny mineralnej o tej samej wartościwspółczynnika przenikania ciepła U), łatwością przechowywania na budowie,niższą ceną przy takiej samej wydajnościcieplnej.
Wyższa izolacyjność przy mniejszej grubości –niższa cena
Rdzeń izolacyjny THERMALsafe ma ostatecznie zastąpić poprzednią generację płyt z ognioodpornym rdzeniem IPN (z poliizocyjanuratu), produkowanych od 2007 r., o izolacyjności ok. 10% słabszej od THERMALsafe – λ = 0,022 W/(m∙K). Dla porównania wartość współczynnika przewodzenia ciepła pianki poliuretanowej (która wciąż jest wykorzystywana przez wielu producentów jako rdzeń izolacyjny
płyt warstwowych) wynosi od 0,024 do 0,028 W/(m∙K) (RYS.), co oznacza od 15 do 30% słabszą izolacyjność od THERMALsafe. Od tej pory klient będzie mógł korzystać z płyt warstwowych cieńszych o 15–30% od poliuretanowych lub 2 razy cieńszych niż płyty z wełny mineralnej o takich samych parametrach izolacyjnych, co ostatecznie wpłynie również na ich cenę. Jak wiadomo, materiały mineralne takie jak wełna mineralna (kamienna) z czasem tracą swoje właściwości termiczne. Oznacza to, że ich grubość zmniejsza się z czasem, a co za tym idzie – zmniejszają się ich właściwości izolacyjne. W przypadku takich materiałów izolacyjnych jak IPN i THERMALsafe dochodzi do bardzo niewielkich zmian, również w ich izolacyjności.
Rys. Porównanie wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ [W/(m∙K)] materiałów używanych do produkcji płyt warstwowych