Remigiusz Zagraba: Tork dostarcza rozwiązania higieniczne do szerokiej gamy odbiorców, w tym zakładów przetwórstwa mięsnego. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy z tej branży i dlaczego?
Krzysztof Bartosiewicz: Marka Tork spełnia wysokie wymagania, jakie stawia branża przetwórstwa mięsnego. Jakość oraz skuteczność, a przy tym zgodność z normami sanitarnymi czynią nasze produkty zaufanym narzędziem dla osób na co dzień pracujących z mięsem. Pomagają przedsiębiorstwom uzyskać wysoką wydajność oraz efektywne zarządzanie higieną i bezpieczeństwem w trudnych warunkach przemysłowych. Przykładem są ręczniki papierowe, które w zakładach przetwórstwa mięsnego używane są do szybkiego i skutecznego osuszania rąk, a także do czyszczenia powierzchni roboczych – dzięki temu rozwiązaniu, higiena jest łatwo dostępna i skuteczna. Kluczowe jest umieszczenie produktu w bezdotykowych dozownikach, co gwarantuje wygodne i higieniczne pobieranie produktu, minimalizując kontakt dłoni z urządzeniem. To istotne szczególnie tam, gdzie kontakt z potencjalnie zanieczyszczonymi powierzchniami powinien być ograniczony.
R.Z.: Jakie korzyści w kontekście BHP i efektywności produkcji przynoszą dozowniki oraz czyściwa Tork?
K.B.: Odpowiednia organizacja stanowisk pracy jest elementem dbania o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Wiele wysiłku wkładamy w to, aby w naszych fabrykach powstawały produkty, które zachęcają i mobilizują pracowników do częstego i prawidłowego mycia rąk. W branży, gdzie obok personelu pracują też maszyny, zanieczyszczenia utrzymujące się na powierzchniach mogą stanowić jeszcze większe zagrożenie. Dlatego tak ważne jest ich dokładne usunięcie. Dzięki odpowiedniemu czyszczeniu maszyn i ich konserwacji w wymierny sposób wpływamy nie tylko na bezpieczeństwo pracowników, ale też wyniki firmy - unikamy awarii i przestojów.
R.Z.: Branża przetwórstwa mięsnego ma specyficzne wymagania higieniczne. Jakie produkty marki są szczególnie dostosowane do spełnienia tych rygorystycznych norm?
K.B.: W wielu firmach nieprzestrzeganie przez pracowników protokołów bezpieczeństwa żywności i higieny prowadzi do zmniejszonej zdolności produkcyjnej z powodu zanieczyszczenia krzyżowego. Rozwiązaniem są posiadające różne opcje montażu dozowniki wypełnione wysokiej jakości czyściwami – to sposób na utrzymanie porządku w obrębie linii produkcyjnej i niezakłócony przebieg całego procesu produkcji.
R.Z.: Czyściwa dostępne są w różnych kolorach, czy w branży mięsnej preferowany jest specjalny kolor? Dlaczego właśnie ten kolor jest tak ważny i jak wpływa na bezpieczeństwo i efektywność pracy?
K.B.: Największym zainteresowaniem cieszą się czyściwa w kolorze białym i niebieskim. Dlaczego? Branża mięsna podlega rygorystycznym przepisom sanitarnym i higienicznym, gdzie czystość ma bezpośredni wpływ na jakość produktów oraz zdrowie konsumentów. Biały kolor pomaga pracownikom i inspektorom łatwo ocenić stan narzędzi oraz powierzchni roboczych, umożliwia natychmiastowe dostrzeżenie wszelkich zabrudzeń, takich jak krew, tłuszcz, resztki mięsa czy inne zanieczyszczenia. Jeśli chodzi o kolor niebieski to nie występuje on naturalnie w mięsie ani w żadnym innym produkcie spożywczym. Dzięki temu, jeśli fragment czyściwa zostanie przypadkowo pozostawiony na linii produkcyjnej lub w opakowaniu z mięsem, będzie on natychmiast widoczny i łatwy do usunięcia. To znacząco zwiększa bezpieczeństwo produktu, minimalizując ryzyko zanieczyszczeń fizycznych.
R.Z.: Zakłady przetwórstwa mięsnego często funkcjonują w trudnych warunkach pracy. Jakie funkcje dozowników Tork, w tym modelu przemysłowego, czynią je odpornymi na te wymagające warunki?
K.B.: Z myślą o specyfice branży mięsnej powstał Tork uszczelniony dozownik przemysłowy, zgodny z zasadami HACCP. Jego duża pojemność oznacza, że ręczniki są dłużej dostępne, a dozowanie po jednym odcinku pozwala pracownikom dotykać tylko tego ręcznika, którego chcą użyć. Odpowiednia konstrukcja chroni wkłady przed zachlapaniem i tworzeniem warunków do rozwoju bakterii. Dozownik jest wodoodporny, może być używany w miejscach o podwyższonej wilgotności oraz przemywany strumieniem wody, bez konieczności zakrywania lub zdejmowania ze ściany.
R.Z.: Obecnie wiele uwagi poświęca się tematowi zrównoważonego rozwoju. Jakie działania podejmujecie w celu minimalizowania negatywnego wpływu na środowisko?
K.B.: Wśród produktów marki znajdują się czyściwa w 99% wykonane z biomateriałów. Korzystanie z włókien roślinnych a nie włókien pochodzenia kopalnego, w dłuższej perspektywie pomaga ograniczyć emisję CO2. Co ważne, skuteczność produktów powstałych z biomateriałów jest porównywalna z ich tradycyjnymi odpowiednikami. Spełniają one takie same standardy chłonności, trwałości i wydajności. 90% opakowań Tork jest wykonywanych z surowców odnawialnych, takich jak papier lub tektura, nadających się do recyklingu. Poza tym nasi eksperci nieustannie doskonalą efektywność dozowania produktów. Tak wprowadziliśmy sposób pobierania produktu odcinek po odcinku czy dozowniki z sensorem, które odmierzają np. optymalną ilość mydła.
R.Z.: Jakie znaczenie mają dla was ekocertyfikaty, takie jak EU Ecolabel czy FSC, i jak wpływają na decyzje zakupowe klientów, zwłaszcza w branży mięsnej?
K.B.: Ekocertyfikaty są ważne w branży mięsnej, zwłaszcza w kontekście rosnącej świadomości ekologicznej konsumentów. W wyniku pozytywnego przejścia przez proces certyfikacji, zakończonego otrzymaniem odpowiedniego oznakowania rośnie wiarygodność danego produktu czy firmy. Klientom umożliwia to wybór bardziej wartościowych produktów oraz daje gwarancję, że zostały one wyprodukowane bez szkodliwego wpływu na środowisko. Wiele produktów Tork posiada ekocertyfikaty, potwierdzające, że spełniają rygorystyczne standardy. 100% pozyskiwanego i używanego przez markę Tork włókna drzewnego pochodzi od dostawców, którzy są certyfikowani według standardów FSC® Natomiast oznaczenie EU Ecolabel na naszych produktach i usługach dowodzi, że spełniają one wysokie standardy ekologiczne przez cały okres ich życia.
R.Z.: Zrównoważony rozwój to jedno z kluczowych haseł marki Tork. Jakie cele w zakresie zrównoważonego rozwoju planujecie osiągnąć w najbliższej przyszłości?
K.B.: Tork jest częścią Essity, która uznawana jest za jedną z najbardziej zaangażowanych w zrównoważony rozwój firm na świecie. To obszar będący fundamentem naszej działalności, ukierunkowanej na poprawę jakości życia, odpowiedzialną konsumpcję i promowanie społeczeństwa stosującego recykling. Jesteśmy globalnym liderem w sektorze profesjonalnych produktów higienicznych, który ma wysokie aspiracje do kształtowania rynku. Te ambicje wynikają z naszej troski o środowisko. Celem Tork jest osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 roku. W ofercie marki jest obecnie 27 neutralnych węglowo dozowników, a emisja CO2 podczas ich produkcji jest zmniejszana poprzez wykorzystanie certyfikowanych odnawialnych źródeł energii elektrycznej i rekompensowana projektami klimatycznym. Spełnianie norm potwierdzają certyfikaty przyznane dozownikom Tork przez ClimatePartner, międzynarodową organizację wspierającą przedsiębiorstwa na drodze do neutralności klimatycznej. Już teraz 90% opakowań Tork jest wykonywanych z surowców odnawialnych takich jak papier lub tektura. Do 2025 roku wszystkie plastikowe opakowania będą zawierać 30% materiałów wtórnych oraz nadawać się do recyklingu. Wiele produktów już spełnia te zobowiązania.
R.Z.: Dziękuję za rozmowę.
K.B.: Również dziękuję.
Dostawca środków do utrzymania higieny i czystości TORK - Essity Poland Sp. z o.o.