W polskiej kuchni niesłabnącą popularnością cieszy się kiełbasa. Danie to można bowiem przygotować na bardzo wiele sposobów zarówno zimą (kiedy to przyrządzamy ją w warunkach domowych) jak i latem, kiedy najczęściej wrzucamy na grill. Kiełbasa stanowi również doskonały dodatek do kanapek. Ten z pozoru niewyszukany specjał można spotkać w bardzo wielu wariantach i smakach, a kiełbasa kiełbasie nierówna. Kupując kiełbasę warto więc dowiedzieć się co nieco o tym, z czego została zrobiona, a nie bez znaczenia jest również receptura, według której powstała. Taka wiedza pomoże nam odróżnić wędliny domowe, zawierające dużą ilość mięsa oraz przygotowane według tradycyjnej receptury od gorszych gatunkowo wyrobów, kuszących jedynie niską ceną.
Kiełbasy produkowane są zwykle z mięsa wieprzowego lub też wieprzowo-wołowego. Specjalnością Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Ryjek z województwa lubelskiego jest między innymi kiełbasa wiejska, produkowana z najlepszej jakości mięsa. W skład tego specjału wchodzi: mięso wieprzowe klasy I 20 kg, mięso wieprzowe klasy II A 40 kg, mięso wieprzowe klasy II B 20 kg, mięso wieprzowe klasy III 10 kg, mięso wołowe klasy II 10 kg, woda 10 l. przyprawy: pieprz naturalny 0,5 kg, czosnek świeży 0,5 kg, gałka muszkatołowa 0,03 kg, peklosól 2 kg, cukier 0,10 dag. Jak widać, skład kiełbasy zachęca, ponadto warto również dodać, że jest ona wędzona w tradycyjnej wędzarni. Wyrób ten wytwarzany jest w taki sam sposób, jak tradycyjne kiełbasy według starej receptury. Przydatność do spożycia kiełbasy wiejskiej na suchym powietrzu wynosi pół roku, natomiast mokrej w lodówce – 2 tygodnie.
Kolejną propozycją, złożoną miłośnikom tradycji przez Zakład Przetwórstwa Mięsnego Ryjek, jest szynkowa kiełbasa wieprzowa. Kiełbasa szynkowa to produkt grubo rozdrobniony. W jej skład wchodzą: mięso wieprzowe klasy I 80 kg, mięso wieprzowe klasy III 20 kg, woda 10 l. przyprawiana jest następująco: pieprz naturalny 30 dag, gałka muszkatołowa 0,03 kg, kolendra 0,03 dag. Termin przydatności wynosi 7 dni w temperaturze 18 stopni Celsiusa.
Wielu z nas równie często, co po kiełbasy, sięga także po parówki. Stanowią one pyszne, łatwe i szybkie w przygotowaniu danie. Te ze sklepowych półek są oczywiście wariantem najtańszym, ale – jak to często bywa w takich przypadkach – również pośledniejszejjakości. Na rynku możemy jednak znaleźć prawdziwe królowe wśród parówek – wystarczy wspomnieć choćby o tak zwanych paluchach – czyli parówkach o wysokiej mięsności. Te jakościowo najlepsze wyroby produkowane są na podstawie własnej receptury właściciela od dwudziestu lat, co samo w sobie stanowi ich rekomendację. Skład przedstawia się następująco:
Wsad peklowany surowców podstawowych: mięso wołowe klasy II 30 kg, podgardle 25 kg, mięso wieprzowe klasy II B 25 kg, mięso wieprzowe klasy III 20 kg, 20 kg lodu, przyprawy: pieprz naturalny 0,20 kg, gałka muszkatołowa 0,10 kg, cukier 10 dag (nadaje on zarówno kolor, jak i kruchość). Termin spożycia wynosi 5 dni.
To tylko niektóre propozycje dla zwolenników zdrowej, a jednocześnie typowo polskiej, smacznej żywności. W ofercie firmy Ryjek znajdą Państwo bogatą ofertę wyrobów mięsnych w tym także serwolatkę z boczku, którą zakład produkuje jako jedyna firma w okolicach Lublina. Warto dodać, że są to produkty tradycyjne, o wysokiej zawartości mięsa, wędzone oraz przygotowywane według starych receptur. Wszystko to stanowi gwarant niepowtarzalnego smaku i aromatu, a co za tym idzie – ucztę dla podniebienia.
Informacje o innych produktach Zakładu Przetwórstwa Mięsnego „Ryjek” klikając tutaj.