ARiMR wzywa rolników, posiadaczy trzody chlewnej z terenów zagrożonych występowaniem ASF, którzy do tej pory nie zarejestrowali posiadania tych zwierząt, aby w terminie do 5 października 2016 r. zgłosili się do biura powiatowego Agencji w celu uzyskania numeru producenta, numeru siedziby stada oraz zgłoszenia świń do rejestru.
W przypadku zgłoszenia się we wskazanym terminie nie będą stosowane kary finansowe za wcześniejsze niedopełnienie obowiązków posiadacza zwierząt. Natomiast po dacie 5 października br. prowadzone będą intensywne kontrole gospodarstw. Ujawnienie w ich wyniku posiadania świń bez dopełnienia obowiązku ich zgłoszenia, skutkować będzie nałożeniem kary finansowej przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Z kolei rolnicy z terenów zagrożonych występowaniem ASF, którzy mają siedziby stada zarejestrowane w prowadzonym przez ARiMR rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych, powinni w terminie
14 dni od otrzymania pisma z Agencji zaktualizować dane w zakresie:
- numerów identyfikacyjnych poszczególnych grup świń przebywających w siedzibie stada,
- liczby świń oznakowanych danym numerem identyfikacyjnym,
- braku świń oznakowanych.
Zgłoszeń można dokonać osobiście w biurze powiatowym ARiMR, drogą pocztową przesyłając zgłoszenia na adres biura powiatowego Agencji lub za pomocą aplikacji:
www.doplaty.gov.pl/ckirz-web/index.jsp.
Uaktualnienie danych dotyczących stanu pogłowia świń umożliwi podjęcie przez Inspekcję Weterynaryjną skutecznych działań mających na celu zablokowanie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Rozprzestrzenianie się ASF wiąże się ze stratami ekonomicznymi dla rolnictwa wynikającymi m.in. ze wstrzymania obrotu i eksportu świń, wieprzowiny oraz produktów pochodzenia zwierzęcego.
Zgłoszenie Inspekcji Weterynaryjnej podejrzenia ASF w siedzibie stada i laboratoryjne potwierdzenie tego faktu gwarantuje posiadaczowi świń uzyskanie pełnego odszkodowania za straty związane
z wybuchem choroby w przypadku, gdy przestrzegał ustanowionych zasad bioasekuracji.
Źródło: ARiMR